Aktualności i informacje dla mediów

11 | 04 | 18
Niech miedź zagości w naszych domach i biurach
Wystrój wnętrz, Projektowanie i produkcja
nagrody, projektant


Ruszyła siódma edycja międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”, który potrwa do końca października br. Tradycyjnie zadaniem uczestników jest zaprojektowanie funkcjonalnego przedmiotu codziennego użytku z miedzi lub jej stopów, np. mosiądzu, brązu czy miedzioniklu. W tym roku główny nacisk położono na wpływ miedzi na tworzenie zrównoważonej przyszłości.

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi zapraszają do udziału w siódmej edycji konkursu „Copper and the Home”. W konkursie mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: profesjonalnej (młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie - indywidualnie lub grupowo - oraz doktoranci działający w tych dziedzinach) oraz studenckiej (studenci - indywidualnie lub grupowo - uczęszczający na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcący się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni, absolwenci studiów magisterskich lub równoważnych).

Celem konkursu jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. Pokazanie, że nawet najbardziej śmiałe projekty zyskują dzięki temu nowy wymiar estetyczny i użytkowy. Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym albo w przestrzeni publicznej, np. w biurach, sklepach, szkołach, szpitalach czy innych budynkach użyteczności publicznej itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, przybory kuchenne i akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne. Nowym punktem jest kategoria „elementy techniczne związane z odnawialnymi źródłami energii oraz jej oszczędzaniem”. Organizatorzy dopuszczają włączanie innych materiałów do projektu, jednak miedź albo jej stopy muszą stanowić główną jego część. Powinien on również podkreślać techniczny, estetyczny i znaczeniowy potencjał tego metalu, a także umożliwiać wdrożenie masowej produkcji. Jednym z kryteriów oceny będą innowacje technologiczne związane z cyklem produkcyjnym zaprojektowanego przedmiotu.

- Pragniemy zachęcać coraz szersze grono osób do badania tych właściwości miedzi, które sprawiają, że jest ona materiałem niezbędnym we współczesnym świecie, i do czynnego ich wykorzystania. Miedź jest szeroko stosowana nie tylko w architekturze i designie, ale także w energetyce czy medycynie – komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi. – Chcemy, aby uczestnicy konkursu odkrywali obszary projektowania użytkowego, które podnoszą komfort życia i ułatwiają ludziom wykonywanie codziennych czynności.

Udział w konkursie Copper and the Home jest bezpłatny. Prace należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: info@agenziacopyright.it do 31 października 2018 roku. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną. Projekty oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wchodzą: architekt Massimo Curzi, projektant Matteo Ragni oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca - 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. Natomiast uczelnia, której program jest najlepiej dopasowany do założeń konkursu, zostanie nagrodzona specjalną tablicą honorową.

Szczegóły dotyczące konkursu, a także formularze zgłoszeniowe (w jez. angielskim) oraz wytyczne odnośnie niezbędnej dokumentacji można znaleźć tu: https://copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-copper-and-home-2018

Komunikat do pobrania