Edukacja i praca

Miedź odgrywa znaczącą rolę w dzisiejszym społeczeństwie. Zawodów i ludzi, którzy pracują z miedzią jest więcej niż nam się wydaje.

Na przykład, dzięki niej projektanci mogą tworzyć wyjątkowe zdobienia do naszych domów, zegarmistrze mogą robić dokładne zegarki, które pozwalają nam zdążyć na czas. Szefom kuchni miedź ułatwia tworzenie kuszących potraw, a pielęgniarkom dbanie o to, aby pacjenci w ośrodkach zdrowia nie ulegali zakażeniom.

Miedź jest używana od czasów starożytnych i wraz z rozwojem społeczeństwa i techniki, będzie ona, jako materiał o wszechstronnym zastosowaniu, bez wątpienia, dawała korzyści w nowych dziedzinach.

Pracując z miedzią możesz zostać...

 …architektem

Jej wytrzymałość i elegancja sprawiają, że miedź jest idealnym materiałem budowlanym. Tworzy ona złote fasady, które odbijają światło i dachy, które z czasem stają się zielone i przez to bardziej niezwykłe. Miedź można łatwo formować w skomplikowane kształty lub proste linie, a paleta barw, jaką daje miedź i jej stopy sprawia, że jest to materiał o wielorakim zastosowaniu.

 …projektantem

Moda panująca w dziedzinie projektowania wnętrz zmienia się bardzo szybko, lecz miedź jest niezmienna. Żaden inny metal nie posiada tak dużego wachlarza odcieni i nie pozwala na odkrywanie i poszerzanie talentu artystycznego projektanta. Od powalających dekoracji po zaskakujące akcesoria, miedź nigdy nie straci swojego blasku.

 …naukowcem

Miedź jest jego towarzyszem w wyprawie po odkrycia. Jako jeden z pierwiastków przejściowych, miedź jest bardzo wszechstronnym materiałem i posiada wiele unikalnych właściwości, dzięki którym jest ona idealna dla nowych rozwiązań i zastosowań. Ponieważ miedź jest nieiskrząca, można z nią bezpiecznie pracować, wiedząc, że nic nie wybuchnie; no chyba, że taki jest zamysł...

 …inżynierem

Miedź jest pozyskiwana z surowców wtórnych bez utraty na jej jakości. Można powiedzieć, że razem z energią odnawialną, należy ona do grupy zasobów odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój. Obie są używane od setek lat, jednak to właśnie miedź jest jednym z metali dostępnych obecnie i odnawialnym zasobem dla przyszłych pokoleń.

 …geologiem

Jego zadaniem jest odkrywanie nowych złóż miedzi, tak potrzebnej dziś na całym świecie. Czy to na szczytach Andów, równinach Mongolii czy na dnie morza, geolog musi pobierać próbki, analizować je i podejmować decyzje o tym, gdzie otworzyć nowe kopalnie.

 …górnikiem

Miedź można wydobywać spod ziemi lub w wielkich kopalniach odkrywkowych. Górnik używa materiałów wybuchowych by oderwać od ściany fragmenty rudy, pracuje koparką, która jest w stanie podnieść 80 ton urobku w jednym nagarnięciu i prowadzi ciężarówki, których koła mają 4 metry średnicy, a ładowność wynosi 300 ton rudy.

 …pracownikiem przemysłu metalowego

Jako materiał wysoce wytrzymały, miedź jest jednocześnie bardzo plastyczna i łatwo formowalna po rozgrzaniu. Można ją giąć, rozciągać, rolować i przetapiać we wszystko, czego zapragnie nasz klient. Można także pozyskiwać miedź ze zużytych urządzeń, bez straty na jej jakości i na jakości kolejnych wytworów z wtórnie przetworzonej miedzi.

 …metalurgiem

Mieszając miedź z innymi metalami wykorzystujemy jej właściwości w coraz to nowszych i szerszych zastosowaniach. Najbardziej powszechne stopy miedzi, brąz, mosiądz oraz miedzionikiel, pozwalają na poszukiwanie innowacyjnych i zasobooszczędnych rozwiązań dla wielu oddolnych nabywców.

 …dekarzem

Dla niego nie ma granic. Dekarz używa miedzi by tworzyć dachy dekoracyjne i fasady, które będą cieszyć oko przez dekady, a nawet stulecia. Miedź zmieni kolor przez lata, lecz jej właściwości ochronne dachu pozostaną niezmienne i będzie ona spełniała swoją rolę tak dobrze, jak w dniu położenia dachu.

 …hydraulikiem

Jego zadaniem jest poprowadzić rury i armaturę doprowadzające wodę i gaz do naszych mieszkań i biur tak, by były one bezpieczne i szczelne. Jest wiele rozmiarów rur miedzianych, duży wybór armatury, miedzianej i wykonanej ze stopów miedzi, kranów i zaworów do wyboru. Głównym atutem instalacji miedzianej jest to, że pozwala ona na łączenie elementów od różnych producentów. Jest to bardzo ważne przy prowadzeniu prac remontowych i naprawczych.

Można zastosować tradycyjne metody, takie jak lutowanie miękkie czy twarde, ale także nowoczesne technologie, jak na przykład armatura zaciskowa, które stanowią rozwiązanie dla instalacji montowanych w miejscach, gdzie użycie otwartego ognia jest niedozwolone. 

 …elektrykiem

Dzięki znakomitemu przewodnictwu elektrycznemu miedzi elektrycy używają miedzi więcej niż inne profesje. Miedź zwiększa bezpieczeństwo instalacji elektrycznych, redukuje straty energii, zwiększa wydajność i pomaga obniżyć koszty użytkowania elementów sieci elektrycznej. Gdziekolwiek jest elektryczność, jest tam i miedź.

 …instalatorem

Biorąc wszystko pod uwagę, doświadczenie podpowiada nam, że to właśnie miedź jest najlepszym materiałem, używanym do produkcji rur systemów grzewczych i chłodzących. Jest niezawodna, wytrzymała i łatwo ją łączyć i zginać. Dzięki miedzi można zastosować ekonomiczne rurki, o małym przekroju, które nie zabierają dużo miejsca. Nie ważne, czy ogrzewając w zimowy dzień, czy chłodząc w letni upał, miedź i jej przewodnictwo cieplne jest rozwiązaniem na wszystko.

 …programistą sieci komputerowych

W dzisiejszych czasach ludzie oczekują, że informacje będą przesyłane od jednej osoby do drugiej w ciągu milisekund. Przewody o większej średnicy przesyłają dane między kontynentami pod wodą, a mniejsze przewody przesyłają energię i dane do pojedynczych użytkowników. Nawet sieci bezprzewodowe potrzebują miedzi w okablowaniu masztów i stacji przekaźnikowych.

 …pielęgniarką

Nie ma miejsca dla szkodliwych patogenów, jak na przykład gronkowca złocistego, na powierzchniach dotykowych wykonanych z miedzi, która posiada właściwości antybakteryjne. Wykazano, że klamki, krany i poręcze przy łóżkach wykonane z miedzi są aż o 90% mniej skażone niż inne takie elementy wykonane z innych metali. To znacząco pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie zarazków w szpitalach i centrach zdrowia. W pracy pielęgniarki miedź jest nieodzownym partnerem. Pomaga znacząco obniżyć ryzyko zarażenia pacjenta chorobami związanymi z opieką zdrowotną.

 …lekarzem

Lekarza nie tyle interesują właściwości przewodnictwa miedzi, co jej rola jako jeden z kluczowych pierwiastków śladowych, dzięki którym nasz organizm jest w dobrej kondycji. Każdy z nas potrzebuje miedzi by nasza krew mogła transportować tlen. Miedź wspomaga właściwy rozwój zarodków, wzmacnia kości, przyspiesza dojrzewanie białych i czerwonych krwinek, a także wspomaga rozwój mózgu i wiele, wiele więcej. Każda zdrowa dieta przewiduje codzienne dostarczanie dorosłej osobie 1 mg miedzi.

 …kucharzem

Zwykli kucharze używają garnków, lecz światowej klasy kucharze używają patelni z miedzianym dnem. Miedź pozwala na równomierne ogrzewanie się dna patelni, co zapewnia precyzyjną kontrolę temperatury potraw, (choć często ma się to nijak do temperamentu szefa kuchni).

 …hodowcą ryb

Świdrak okrętowiec od wieków atakuje podwodną część kadłubów drewnianych statków. Tak było aż do czasu, gdy świdrak napotkał kadłuby, przybrzeżne platformy wiertnicze gazu i ropy a także jednostki odsalające wodę morską zabezpieczone stopami miedzi. Niedawno wprowadzone do sprzedaży klatki do hodowli ryb, wykonane ze stopu miedzi ograniczyły ilość podawanych rybom antybiotyków i znacząco obniżyły koszty utrzymania hodowli.

 …jubilerem

Narzędzia używane do tworzenia biżuterii z zawiłymi i skomplikowanymi wzorami i kształtami były rozwijane przez tysiące lat. Dzisiejsi jubilerzy, podobnie jak ich przodkowie, i tak wciąż sięgają po miedź jako surowiec do wyrobu biżuterii.

Miedź jest bardzo łatwa w formowaniu i razem z jej stopami może być zamieniana w pierścionki, wisiorki i bransoletki o przepięknych kolorach. Jaka jest różnica między pierścionkiem z 24-karatowego złota a pierścionkiem z 18-karatowej miedzi? Odpowiedź: miedź!

 …zegarmistrzem

Mosiądz i brąz w XVIII w. pomogły Johnowi Harrisowi rozwiązać problem wyznaczania długości geograficznej. Dziś miedź nadal ma zastosowanie w wyznaczaniu czasu na całym świecie. Zastosowana w zegarkach – od chronometrów okrętowych po osobiste zegarki – miedź i jej niska przenikalność magnetyczna zapewniają dokładność. Ciągle jednak pracuje się nad tym, jak miedź może zapewnić, że ktoś gdzieś dotrze na czas.

 …handlowcem

Na arenie handlu miedź zarobiła sobie na miano "doktora ekonomii". Tak, jak jest ona niezbędna dla zdrowia, tak samo jest ważna dla ekonomii. Jej przyszłość jest brana za dokładny barometr w przewidywaniach dotyczących wzrostu ekonomicznego. Gdy zapotrzebowanie na miedź ulega zmianom, od razu wiadomo, że albo będzie wzrost albo wyboista droga w górę i w dół.

 …monterem instrumentów muzycznych

Bebop mógłby nigdy nie powstać, a niesławna muzyka Charliego Parkera mogłaby nigdy nie stać się legendarną, gdyby nie to, że jego saksofon był wykonany z mosiądzu. Saksofony oraz trąbki i inne instrumenty blaszane posiadają skomplikowane kształty i krzywizny. Znakomita ciągliwość miedzi pozwala muzykom produkować tak niesamowite wirtuozerskie dźwięki.

Miedź to znacznie więcej niż to co widać

Nie ma domu bez miedzi - miedź znajduje szereg zastosowań w instalacjach domowych. Instalacje z rur miedzianych zmniejszają koszt energii i są bardziej przyjazne dla środowiska. Miedź jest nie tylko praktycznym materiałem - jej naturalny kolor rozświetli każde wnętrze. A miedź możesz mieć za mniej niż myślisz! http://www.miec-miedz.pl

Zastanawiałeś się nad pracą w przemyśle miedziowym?

Europejski przemysł miedziowy bezpośrednio zatrudnia około 50,000 ludzi i daje pracę milionom, dostarczając kluczowe produkty do dużego grona przedsiębiorstw i szerokiego wachlarza usług. Jeśli zajmujesz się jedną z wymienionych profesji, najprawdopodobniej pracujesz z miedzią.

Sprawdź listę firm zrzeszonych w naszym związku i zobacz na ich stronach, czy proponują pracę w przemyśle miedziowym.