Miedź a społeczeństwo

“Miedź pełni istotną rolę społeczną w obecnych czasach – jest potrzebna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz w naszych domach, firmach i przemyśle.”

Dzięki rozbudowanej, globalnej sieć dystrybucji każdego roku na rynek trafia ponad 25 milionów ton wyrobów z miedzi. Możemy tego nie zauważać, gdyż miedź jest często ukryta w ścianach, wewnątrz wyposażenia, może być pokryta izolacją ochronną, znajdować się pod lub nad powierzchnią ziemi. W każdym momencie naszego życia odczuwamy jednak pozytywne skutki wpływu miedzi.

Miedź ma dla współczesnego życia zasadnicze znaczenie. Dostarcza energię elektryczną i czystą wodę do naszych domów i miast, i wnosi istotny wkład w zrównoważony rozwój, jak można zobaczyć w sekcji Zrównoważony rozwój.

Miedź ma kluczowe znaczenie dla wszystkich organizmów żywych - zalecane dzienne zapotrzebowanie dla człowieka dorosłego wynosi 1-2 mg (patrz Ochrona zdrowia). Udowodniono także, że miedź posiada naturalne własności przeciwdrobnoustrojowe i zmniejsza u pacjentów ryzyko wystąpienia zakażeń szpitalnych o ponad 58%.

Charakterystyczną cechą miedzi jest jej doskonała przewodność elektryczna i cieplna. Jej wykorzystanie podnosi efektywność energetyczną, przez co pomaga chronić środowisko naturalne poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

#gocopper

ImagineLifeWithout

Be Curious - there's something in your life you may have overlooked

Ochrona zdrowia

Miedź jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym ważnym dla zdrowia wszystkich organizmów żywych. Bez niego nasza krew nie byłaby w stanie transportować tlenu

Ochrona środowiska

Miedź jest elementem występującym w przyrodzie naturalnie. Jest obecna w skorupie ziemskiej, oceanach, jeziorach i rzekach; od niewielkich śladowych ilości do bogatych złóż kopalnianych.

Zrównoważony rozwój

Miedź pełni istotną rolę społeczną w obecnych czasach – jest potrzebna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz w naszych domach, firmach i przemyśle.