Publikacje

W tej sekcji Europejski Instytut Miedzi udostępnia swoje zasoby celem zapewnienia właściwego i wydajnego wykorzystania miedzi i jej stopów dla wszystkich podstawowych zastosowań. W naszych zbiorach znajdą Państwo zarówno publikacje o charakterze ogólnym jak i technicznym, między innymi na temat stosowania miedzi w instalacjach z rur miedzianych oraz do dystrybucji gazów technicznych i medycznych, w architekturze, elektroenergetyce, oraz na powierzchniach dotykowych (Miedź Przeciwdrobnoustrojowa).

  Stan i potrzeby rozwojowe sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce
  Systemy elektryczne
  Transformacja elektroenergetyki w kierunku produkcji i przesyłania energii elektrycznej przy możliwie niskiej emisji gazów cieplarnianych, stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Należy oczekiwać, że mimo spodziewanych problemów i trudności, jakie niesie ze sobą przestawianie gospodarki energetycznej na tory niskoemisyjne, korzyści z tego wynikające stanowić będą silny impuls rozwojowy nie tylko dla indywidualnych przedsiębiorców, ale również dla całej krajowej gospodarki.
  Miedź w instalacjach solarnych
  Systemy rurowe
  Przy doborze instalacji solarnej warto wziąć pod uwagę urządzenia i elementy instalacji wykonane z materiałów wyróżniających się nie tylko jakością i trwałością, ale też tym, że same są przyjazne dla środowiska, m.in. dzięki łatwemu recyklingowi. Do takich materiałów należy miedź. Artykuł ukazał się w magazynie Rynek Instalacyjny (wydanie 12/2016).
  Optymalne oświetlenie klatek schodowych (Pitchbook 22)
  Systemy elektryczne
  Automat schodowy sterujący oświetleniem klatek schodowych czy korytarzy jest znany od dawna - to niewielkie urządzenie umieszczone na tablicy rozdzielczej. Oświetlenie na klatce uruchamiane jest za pomocą włączników rozmieszczonych na różnych kondygnacjach domu, a następnie wyłączane samoczynnie po określonym czasie. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć strat energii i pieniędzy. Zwykły automat ma jednak istotną wadę: nagłe znalezienie się użytkownika w ciemności, gdy minie nastawiony czas, jest zarówno niewygodne, jak i niebezpieczne. Sytuacji tej można łatwo uniknąć.
  Ile obwodów zasilających powinna mieć domowa instalacja elektryczna? (Pitchbook 21)
  Systemy elektryczne
  Dostawca energii elektrycznej doprowadza kabel elektroenergetyczny bezpośrednio do domu, gdzie przyłączany jest on do licznika energii. Między licznikiem a główną rozdzielnicą domu istnieje tylko jedno połączenie. Natomiast przemyślana decyzja o liczbie oddzielnych obwodów w instalacji domowej pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.
  Jak pozbyć się przykrego zapachu i wilgoci w łazience (Pitchbook 20)
  Systemy elektryczne
  Nowe budynki są wyposażone w system wentylacji, który w sposób ciągły zapewnia świeże powietrze w całym domu i wszystkich mieszkaniach z osobna. Starsze budynki nie posiadają jednak tego rodzaju wentylacji. To właśnie ich najczęściej dotyczy problem utrzymywania się przykrego zapachu oraz wilgoci w łazience. Powstaje pytanie, jak najlepiej usuwać nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć z łazienki i toalety?
  Zalety automatycznego sterowania ogrzewaniem (Pitchbook 19)
  Systemy elektryczne
  Większość domów jest wyposażona w system centralnego ogrzewania z termostatem i grzejnikami z zaworami termostatycznymi. Pod względem komfortu i wygody domowników takie rozwiązanie posiada jednak szereg niedogodności. Dzięki zastosowaniu automatycznego systemu sterownia ogrzewaniem można te niedogodności przekształcić w zalety.
  Zadbajmy o chłodzenie (Pitchbook 18)
  Systemy elektryczne
  Zmiana klimatu i coraz częstsze fale dotkliwych upałów powodują, że istotną sprawą staje się troska o utrzymanie właściwej temperatury i komfortu przebywania w pomieszczeniach – zarówno domowych, jak i biurowych. Sposobów na to jest kilka.
  Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i gazowe na paliwo gazowe, chłodnicze, klimatyzacyjne oraz gazów medycznych
  Systemy rurowe
  Wytyczne stosowania i projektowania zostały uaktualnione, a rozdziały o instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz gazów medycznych i próżni rozszerzono o wymagania i zalecenia projektowe oraz eksploatacyjne. Podręcznik przeznaczony jest dla projektantów, instalatorów oraz służb technicznych odpowiedzialnych za stan techniczny obiektów.
  Gazy medyczne w instalacjach miedzianych
  Systemy rurowe
  Broszura opisuje warunki stosowania rur i łączników w instalacjach gazów medycznych. Zawiera zbiór przepisów dot. stosowania miedzi w instalacjach gazów medycznych i próżni, normę EN 13348 dla rur miedzianych, warunki jakie powinny spełniać łączniki oraz metody łączenia. Publikacja zawiera ponadto wymagania i zalecenia projektowe oraz eksploatacyjne, a także zasady bezpieczeństwa użytkowania ww. instalacji.
  Oświetlenie LED w domu - poradnik Część 2 (Pitchbook 17)
  Systemy elektryczne
  W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, czym są źródła światła LED i w jakiej postaci są powszechnie dostępne. Teraz szczegółowo omówimy liczne zalety oświetlenia LED.
  Oświetlenie LED w domu - poradnik część 1 (Pitchbook 16)
  Systemy elektryczne
  W tym artykule przedstawimy, czym jest źródło światła LED i jakie typy lamp możemy obecnie spotkać. Natomiast w drugiej części poradnika omówione zostaną szczegółowo liczne zalety oświetlenia LED.
  Domowa sieć prądu stałego (Pitchbook 15)
  Systemy elektryczne
  W niniejszym artykule rozpatrywane są korzyści wynikające z posiadania domowej sieci prądu stałego.
  Elektryczny samochód naładujesz w garażu (Pitchbook 14)
  Systemy elektryczne
  Samochody elektryczne i hybrydowe już wkrótce powinny stać się bardziej widoczne na naszych drogach. Decydując się na zakup takiego auta nie jesteśmy skazani, jak w przypadku samochodów spalinowych, na korzystanie z publicznych stacji, gdyż producenci oferują już prywatne stacje ładowania, które można zainstalować we własnym garażu.
  Out of ordinary&Artworks
  Wystrój wnętrz
  Out of ordinary&Artworks to katalog prezentujący kolekcję mebli i akcesoriów z miedzi autorstwa polskiego projektanta Oskara Zięty. Został on wydany we współpracy z Europejskim Instytutem Miedzi, przy okazji wystawy, która odbyła się 19 listopada 2015 w Narodowym Forum Muzyki.
  Folder Jublieuszowy - 20 lat Europejskiego Instytutu Miedzi
  Z okazji jubileuszu, EIM wydał folder podsumowujący 20 lat historii firmy, dotychczasową działalność w różnych obszarach gospodarki oraz główne osiągnięcia w liczbach.
  O działalności Europejskiego Instytutu Miedzi w biuletynie III Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi
  W biuletynie wydanym z okazji III Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Rud Miedzi ukazał się artykuł, który przedstawia główne obszary zastosowań miedzi, promowane w Polsce i Europie Centralnej przez Europejski Instytut Miedzi.
  Praktycznie i estetycznie, czyli korytka i listwy instalacyjne (Pitchbook 13)
  Systemy elektryczne
  Co zrobić gdy potrzebujemy rozbudować instalacje elektryczną, a jednocześnie uniknąć wiercenia, kucia, zrywania tapet, boazerii, czy podłogi? Odpowiedź jest prosta: skorzystać z korytek i listew instalacyjnych.
  Sterowanie domem ze smartfonu (Pitchbook 12)
  Systemy elektryczne
  Inteligentne domy zyskują na popularności. Automatyczne bramy, oświetlenie, urządzenia domowe, regulowanie żaluzji, otwieranie okien – wszystkie te funkcje można połączyć w system zintegrowanego zarządzania, który będzie sterowany smartfonem.
  W przyszłość tylko z miedzią
  Energia i źródła odnawialne
  We wrześniowym wydaniu Forbes'a ukazał się artykuł przedstawiający potencjał drzemiący w technologiach opartych na miedzi. Decyzja o ich wdrożeniu już teraz może w przyszłości zaowocować znacznym ograniczeniem zużycia energii w przemyśle, energetyce i budownictwie oraz obniżeniem emisji dwutlenku węgla.
  Dom nowoczesny jak…samochód (Pitchbook 11)
  Systemy elektryczne
  Samochód przebył ewolucję podyktowaną bieżącymi potrzebami ludzi, podczas gdy nasze domy w większości nie zmieniły się. Instalacje elektryczne w wielu domach nie realizują żadnych inteligentnych funkcji. Tymczasem może być zupełnie inaczej.
PAGE 1 / 7