Architektura

Proekologiczna rola miedzi w budownictwie - inspiracją dla architektów.

architecture concave building copper green facade

Budynki pokryte miedzią mogą być podziwiane przez dekady a nawet stulecia.

W całej Europie jest wiele przykładów zabytkowych budynków, pałaców i kościołów z zielonymi miedzianymi dachami i rynnami, które dowodzą, że miedź jest równie piękna jak trwała.

Współczesna architektura również korzysta z miedzi ponieważ uzupełnia ona powszechnie używane materiały, takie jak cegła, drewno, kamień, szkło i może być stosowana w budynkach projektowanych zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Ponadto miedź spełnia istotne wymagania nowoczesnego projektowania budynków, które wymaga stosowania materiałów przetwarzalnych i zrównoważonych środowiskowo. W istniejących ramach prawnych produkcja i stosowanie produktów z miedzi chroni środowisko i obywateli Europy, w której 45% zapotrzebowania na miedź pokrywane jest z recyklingu.

Miedź jest pięknym metalem: żaden inny metal, z wyjątkiem złota, nie ma barwy. Gdy zostanie wystawiona na działanie otoczenia, jej lśniąca czerwień zmienia się w brąz, a następnie przechodzi w charakterystyczną zieleń patyny. Przemysł dostarcza teraz wstępnie oksydowane i wstępnie patynowane blachy architektom, którzy cenią sobie różnorodność dostępnych form (blacha i taśmy, perforowane, w postaci siatki itp.) oraz łatwość ich kształtowania.

Stopy miedzi weszły do użycia w architekturze w ciągi kilku ostatnich dziesięcioleci; brązy, mosiądze i stopy miedzi z aluminium znajdują coraz większe zastosowanie w architekturze, szczególnie w wystroju elewacji, dzięki ich atrakcyjnemu wyglądowi i dużej trwałości.

Miedź i stopy miedzi zapewniają doskonałe parametry jakościowe, trwałość (ponad 100 lat) szczególnie ceniona w systemach rynnowych, duży wybór barw i faktury - wszystko to w jednym, naturalnym i w 100% przetwarzalnym materiale.

Często zadawane pytania

Strona dedykowana

Rolę czerwonego metalu we współczesnej architekturze promuje serwis Copper Concept. Znajdą tam Państwo zdjęcia najpiękniejszych i najbardziej interesujących budynków z dachami i fasadami z miedzi i jej stopów. Zachęcamy do odwiedzenia strony, aby zaczerpnąć inspirację, dostrzec potencjał miedzi i podziwiać umiejętności architektów w jej stosowaniu.
Laureaci 17 edycji Europejskiego Konkursu "Miedź w architekturze"

European Copper in Architecture Award 17 - 2015

Film prezentuje nagrodzone i wyróżnione realizacje 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze
Powiązane aktualności
  • 20 | 11 Laureaci konkursu Miedź w Architekturze W 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House. Organizatorem konkursu jest European Copper Institute z Brukseli.
  • 28 | 10 O pięknie i użyteczności miedzi na ASP „Miedź w architekturze i w designie” to tytuł wystawy, którą od 3 do 16 listopada będzie można oglądać w budynku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawie, prezentowanej przez Europejski Instytut Miedzi, towarzyszyć będzie wykład znanego polskiego projektanta Oskara Zięty.
  • 21 | 09 Seminarium dla architektów Europejski Instytut Miedzi organizuje 9 października w Krakowie seminarium poświęcone miedzi w architekturze. Gościem specjalnym będzie Oskar Grąbczewski, główny architekt Muzeum Ognia w Żorach.
Powiązane publikacje
Powiązane wydarzenia
06 | 2017
PON WTO ŚRO CZW PIĄ SOB NIE
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2