Architektura

Proekologiczna rola miedzi w budownictwie - inspiracją dla architektów.

architecture concave building copper green facade

Budynki pokryte miedzią mogą być podziwiane przez dekady a nawet stulecia.

W całej Europie jest wiele przykładów zabytkowych budynków, pałaców i kościołów z zielonymi miedzianymi dachami i rynnami, które dowodzą, że miedź jest równie piękna jak trwała.

Współczesna architektura również korzysta z miedzi ponieważ uzupełnia ona powszechnie używane materiały, takie jak cegła, drewno, kamień, szkło i może być stosowana w budynkach projektowanych zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Ponadto miedź spełnia istotne wymagania nowoczesnego projektowania budynków, które wymaga stosowania materiałów przetwarzalnych i zrównoważonych środowiskowo. W istniejących ramach prawnych produkcja i stosowanie produktów z miedzi chroni środowisko i obywateli Europy, w której 45% zapotrzebowania na miedź pokrywane jest z recyklingu.

Miedź jest pięknym metalem: żaden inny metal, z wyjątkiem złota, nie ma barwy. Gdy zostanie wystawiona na działanie otoczenia, jej lśniąca czerwień zmienia się w brąz, a następnie przechodzi w charakterystyczną zieleń patyny. Przemysł dostarcza teraz wstępnie oksydowane i wstępnie patynowane blachy architektom, którzy cenią sobie różnorodność dostępnych form (blacha i taśmy, perforowane, w postaci siatki itp.) oraz łatwość ich kształtowania.

Stopy miedzi weszły do użycia w architekturze w ciągi kilku ostatnich dziesięcioleci; brązy, mosiądze i stopy miedzi z aluminium znajdują coraz większe zastosowanie w architekturze, szczególnie w wystroju elewacji, dzięki ich atrakcyjnemu wyglądowi i dużej trwałości.

Miedź i stopy miedzi zapewniają doskonałe parametry jakościowe, trwałość (ponad 100 lat) szczególnie ceniona w systemach rynnowych, duży wybór barw i faktury - wszystko to w jednym, naturalnym i w 100% przetwarzalnym materiale.

Często zadawane pytania

Strona dedykowana

Rolę czerwonego metalu we współczesnej architekturze promuje serwis Copper Concept. Znajdą tam Państwo zdjęcia najpiękniejszych i najbardziej interesujących budynków z dachami i fasadami z miedzi i jej stopów. Zachęcamy do odwiedzenia strony, aby zaczerpnąć inspirację, dostrzec potencjał miedzi i podziwiać umiejętności architektów w jej stosowaniu.
Laureaci 17 edycji Europejskiego Konkursu "Miedź w architekturze"

European Copper in Architecture Award 17 - 2015

Film prezentuje nagrodzone i wyróżnione realizacje 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze
Powiązane aktualności
  • 27 | 11 Zwycięzcy Konkursu Miedź w Architekturze ogłoszeni Wyniki 18. Konkursu Miedź w Architekturze 2017 zostały właśnie ogłoszone. Niekwestionowanym zwycięzcą jest kompleks badawczy Maersk Tower w Kopenhadze, zaprojektowany przez C.F. Møller Architects, charakteryzujący się kratą z miedzianych żeber. Wyróżnione zostały dwie realizacje infrastrukturalne, a Nagrodę Publiczności otrzymał pawilon z wodną rzeźbą Hydropolis, we Wrocławiu.
  • 16 | 11 Konkurs studencki na najlepszą pracę magisterską z zastosowaniem miedzi i jej stopów rozstrzygnięty Magdalena Tomzik ciekawym projektem centrum rzemieślniczego w parku przemysłowym w Częstochowie wygrała konkurs dla studentów zorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i Europejski Instytut Miedzi. Zdolne architektki zdominowały podium i podzielą się nagrodami o łącznej wartości 5 tys. złotych.
  • 11 | 07 Miedź na Świdnickiej – wakacyjna odsłona „Miedź – materiał przyszłości” to tytuł wystawy plenerowej, którą do końca lipca będzie można oglądać na ulicy Świdnickiej. Jest to kolejna ekspozycja organizowana przez Europejski Instytut Miedzi. Wśród prezentowanych obiektów pojawi się m.in. wrocławskie Hydropolis, które jako jedyne reprezentuje Polskę w ścisłym finale prestiżowego konkursu Copper in Architecture.
Powiązane publikacje
Powiązane wydarzenia
05 | 2018
PON WTO ŚRO CZW PIĄ SOB NIE
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3