Architektura

Proekologiczna rola miedzi w budownictwie - inspiracją dla architektów.

architecture concave building copper green facade

Budynki pokryte miedzią mogą być podziwiane przez dekady a nawet stulecia.

W całej Europie jest wiele przykładów zabytkowych budynków, pałaców i kościołów z zielonymi miedzianymi dachami i rynnami, które dowodzą, że miedź jest równie piękna jak trwała.

Współczesna architektura również korzysta z miedzi ponieważ uzupełnia ona powszechnie używane materiały, takie jak cegła, drewno, kamień, szkło i może być stosowana w budynkach projektowanych zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Ponadto miedź spełnia istotne wymagania nowoczesnego projektowania budynków, które wymaga stosowania materiałów przetwarzalnych i zrównoważonych środowiskowo. W istniejących ramach prawnych produkcja i stosowanie produktów z miedzi chroni środowisko i obywateli Europy, w której 45% zapotrzebowania na miedź pokrywane jest z recyklingu.

Miedź jest pięknym metalem: żaden inny metal, z wyjątkiem złota, nie ma barwy. Gdy zostanie wystawiona na działanie otoczenia, jej lśniąca czerwień zmienia się w brąz, a następnie przechodzi w charakterystyczną zieleń patyny. Przemysł dostarcza teraz wstępnie oksydowane i wstępnie patynowane blachy architektom, którzy cenią sobie różnorodność dostępnych form (blacha i taśmy, perforowane, w postaci siatki itp.) oraz łatwość ich kształtowania.

Stopy miedzi weszły do użycia w architekturze w ciągi kilku ostatnich dziesięcioleci; brązy, mosiądze i stopy miedzi z aluminium znajdują coraz większe zastosowanie w architekturze, szczególnie w wystroju elewacji, dzięki ich atrakcyjnemu wyglądowi i dużej trwałości.

Miedź i stopy miedzi zapewniają doskonałe parametry jakościowe, trwałość (ponad 100 lat) szczególnie ceniona w systemach rynnowych, duży wybór barw i faktury - wszystko to w jednym, naturalnym i w 100% przetwarzalnym materiale.

Często zadawane pytania

Strona dedykowana

Rolę czerwonego metalu we współczesnej architekturze promuje serwis Copper Concept. Znajdą tam Państwo zdjęcia najpiękniejszych i najbardziej interesujących budynków z dachami i fasadami z miedzi i jej stopów. Zachęcamy do odwiedzenia strony, aby zaczerpnąć inspirację, dostrzec potencjał miedzi i podziwiać umiejętności architektów w jej stosowaniu.
Laureaci 17 edycji Europejskiego Konkursu "Miedź w architekturze"

European Copper in Architecture Award 17 - 2015

Film prezentuje nagrodzone i wyróżnione realizacje 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze
Powiązane aktualności
  • 11 | 07 Miedź na Świdnickiej – wakacyjna odsłona „Miedź – materiał przyszłości” to tytuł wystawy plenerowej, którą do końca lipca będzie można oglądać na ulicy Świdnickiej. Jest to kolejna ekspozycja organizowana przez Europejski Instytut Miedzi. Wśród prezentowanych obiektów pojawi się m.in. wrocławskie Hydropolis, które jako jedyne reprezentuje Polskę w ścisłym finale prestiżowego konkursu Copper in Architecture.
  • 20 | 11 Laureaci konkursu Miedź w Architekturze W 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House. Organizatorem konkursu jest European Copper Institute z Brukseli.
  • 28 | 10 O pięknie i użyteczności miedzi na ASP „Miedź w architekturze i w designie” to tytuł wystawy, którą od 3 do 16 listopada będzie można oglądać w budynku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawie, prezentowanej przez Europejski Instytut Miedzi, towarzyszyć będzie wykład znanego polskiego projektanta Oskara Zięty.
Powiązane publikacje
Powiązane wydarzenia
10 | 2017
PON WTO ŚRO CZW PIĄ SOB NIE
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5